Masło Shea – rodzaje i właściwości (porównanie)

Masło shea to jedno z popularniejszych pielęgnacyjnych maseł roślinnych, jakie wykorzystuje się w kosmetyce. Zawiera bardzo wiele witamin (m.in. A, E, F), kwasów tłuszczowych (zarówno nasyconych i nienasyconych), fitosteroli i polifenoli. Kompleksowo działa zarówno na ciało, twarz, włosy i paznokcie – nawilża, odżywia, zmiękcza, ochrania, regeneruje, wzmacnia, łagodzi, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Jakie rodzaje masła shea wyróżniamy?

masło-shea.jpgRAFINOWANE MASŁO SHEA

Oczyszczone masło shea to delikatnie kremowe masło, które rozpuszcza się pod wpływem ciepła np. dłoni (wystarczająca do stopienia temperatura to 38 stopni Celsjusza). W temperaturze pokojowej rafinowane masło shea ma formę twardej kostki w kolorze białym. Najczęściej wykorzystuje się je jako bryłki do masażu lub kąpieli, ale z powodzeniem sprawdza się również jako składnik domowych receptur kosmetycznych np. peelingów, masła do włosów. Bezzapachowa formuła rafinowanego masła shea sprawdza się w leczeniu podrażnień skóry, stanów zapalnych, wyprysków, oparzeń, blizn, rozstępów, a nawet działa przeciwstarzeniowo.

NIERAFINOWANE MASŁO SHEA

Nierafinowane masło shea ma zdecydowanie mniej zbitą konsystencję i jest bardziej kremowe. Nieoczyszczone masło nie występuje już w formie bryłek, bo ma typowo maślaną konsystencję. Dokładne opisanie jego zapachu jest ciężkie, ponieważ ze względu na nieoczyszczenie, każda partia substancji może mieć inny zapach, mniej lub bardziej intensywny. Nierafinowane masło do włosów i ciała polecane jest dla podrażnionej, przesuszonej i problematycznej skóry. Można je także stosować jako produkt do opalania lub preparat uelastyczniający skórę kobiet w ciąży.

MASŁO SHEA NILOTICA

Najrzadziej spotykana jest bliskowschodnia wersja tego masła. Masło shea nilotica ma ziarnistą, bardzo miękką, puszystą konsystencję i kolor zażółconej bieli. Wchłania się szybciej i pozostawia na skórze słodki, orzechowy zapach. Nierafinowane masło do włosów shea to produkt o dużo wyższym stężeniu kwasu oleinowego i dużej zawartości substancji odżywczych. Najlepiej sprawdza się stosowane bezpośrednio na skórę. Odmiana nilotica masła shea to produkt roślinny przeznaczony głównie dla osób, które potrzebują głębokiego nawilżenia skóry problematycznej, suchej, wrażliwej, czy dziecięcej.