Masło do włosów – stosować czy nie? Ja już wiem!

Masło do włosów Shea pozyskuje się z nasion drzewa, którego nazwa brzmi Masłosz Parka. Roślina pochodzi z Afryki, a przez Europejczyków została odkryta dopiero w XVII wieku. Zamiennie dla masła Shea używa się też określenia masło karite. Druga nazwa pochodzi z języka francuskiego i oznacza „drzewo życia”. Czy rzeczywiście masło do włosów Shea ma życiodajne właściwości?

Masła do włosówDrzewo Masłosz Parka jest bardzo ważne dla mieszkańców Afryki. Tłuszcz pozyskiwany z nasion wykorzystywany jest do przygotowywania potraw i… oświetlania gospodarstw domowych. Masło Shea używane jest również w kosmetyce i medycynie oraz podczas produkcji środków pielęgnacyjnych. Zawiera dużo cennych składników, które dbają o skórę i włosy. A zaliczyć do nich można między innymi: naturalne filtry przeciwsłoneczne, antyoksydanty, kwasy tłuszczowe, witaminy i roślinne związki chemiczne. Konsystencja masła do włosów Shea uzależniona jest od zawartości dwóch kwasów tłuszczowych: stearynowego i oleinowego. Produkt posiada orzechowy zapach i półpłynną konsystencję. Podobno nigdy się nie psuje, a właściwości lecznicze zachowuje przez ponad rok.

Kosmetyczne masło Shea przeznaczone jest do pielęgnacji całego ciała. Doskonale nawilża, uelastycznia, regeneruje, rozjaśnia przebarwienia, wygładza zmarszczki i rozstępy. Dba także o włosy i skórę głowy. Wpływa leczniczo na cebulki włosowe, reguluje pracę gruczołów łojowych, redukuje łupież, ogranicza przetłuszczanie się włosów. Odbudowuje rozdwojone końcówki włosów, podkręca skręt loków, wygładza i nabłyszcza. Ułatwia rozczesywanie i przyspiesza suszenie. Chroni włosy i skórę głowy przed promieniowaniem UVA i UVB, zanieczyszczeniami, wodą słoną lub chlorowaną, szkodliwymi składnikami niektórych produktów przeznaczonych do oczyszczania skalpu lub farbowania pasemek. Przeciwdziała wypadaniu, łamaniu i kruszeniu się włosów. Z całą pewnością może być polecane do włosów zniszczonych i do wrażliwej skóry głowy.

Jak powinno się stosować masło do włosów Shea? Ponieważ produkt ma postać stałą, a stan skupienia zmienia się na płynny powyżej 30°C, przed aplikacją należy je podgrzać. Można to zrobić w kąpieli wodnej lub rozcierając w dłoniach. Masło do włosów stanie się bardziej plastyczne, aplikacja będzie łatwiejsza, a kosmetyk szybciej wchłonie się. Masło do włosów można wykorzystać jako maseczkę do spłukiwania. Produkt nanosi się na wilgotne włosy, większą ilość można nałożyć na końcówki pasemek. Masaż skóry głowy wykonany podczas aplikacji przyspieszy absorbcję składników odżywczych, poprawi krążenie i wzmocni cebulki włosowe. Następnie na głowę zakłada się foliowy czepek lub ręcznik, a po upływie około 20 minut kosmetyk zmywa się szamponem i letnią wodą.