Jak pozyskuje się kosmetyczne masło do włosów Shea?

Masło do włosów Shea pozyskiwane jest z owoców drzewa masłosz Parka, rosnącego w Afryce. Jako nieprzetworzony i świeży produkt posiada gęstą konsystencję, słabo wyczuwalny smak i delikatny zapach. W wysokiej temperaturze staje się płynnym olejem kosmetycznym. Jak wygląda proces wytwarzania masła do włosów Shea?

masło-do-włosów.jpgOwoce, z których pozyskuje się masło do włosów Shea, powinny pochodzić z co najmniej 15-letnich drzew; jednak najlepsze nasiona uzyskuje się z drzew, które liczą sobie 30 lat i więcej. Produkt wytwarza się metodą tradycyjną, w ramach której wyróżnia się kilka sposobów rafinacji. Tradycyjna metoda pozyskiwania masła do włosów Shea polega na zbieraniu, prażeniu i rozgniataniu owoców. Następnie owoce gotuje się tak długo, póki na ściankach naczynia nie osiądzie masełko. Osad jest zbierany i odstawiany do przestygnięcia. Posiada miękką formę, która w kontakcie z powietrzem przybiera stałą postać. Masło do włosów może mieć różny kolor: beżowy, biały, żółty, szary i pomarańczowy. Jego aromat może być dość intensywny, a w masie obecne mogą być drobne zanieczyszczenia. Taki produkt nazywany jest surowym, nierafinowanym.

Masło do włosów Shea bywa często poddawane procesowi rafinacji, czyli oczyszczaniu. Traci wtedy wiele składników odżywczych i cenne właściwości. Jednak nie zawsze rafinacja jest bezzasadna. Oczyszczone masło do włosów bardziej odpowiada niektórym konsumentom i firmom kosmetycznym. Dlaczego? Ponieważ jego kolor staje się jednolity, a zapach prawie niewyczuwalny. Z tego powodu jest je łatwiej połączyć z innymi środkami kosmetycznymi. Rafinacja sprawia także, że data ważności produktu automatycznie się wydłuża, a co za tym idzie wzrastają jego walory kulinarne.

Proces rafinacji możemy podzielić na metodę chemiczną, nazywaną inaczej tradycyjną, oraz metodę, w której wykorzystuje się rozpuszczalnik. Podczas rafinacji tradycyjnej masło podgrzewa się i dodaje się do niego wodorotlenek sodu. Substancja chemiczna neutralizuje nienasycone kwasy tłuszczowe, które w normalnych warunkach doprowadziłyby do jełczenia produktu. Otrzymane w ten sposób masło opada na dno naczynia, a na górze zbiera się frakcja mydlana. Cały proces jest zakończony. Tradycyjne oczyszczanie masła do włosów można jednak ulepszyć poprzez zneutralizowanie produktu kwaskiem cytrynowym, mycie pod ciśnieniem, podgrzanie i filtrację. Drugą metodą pozyskiwania masła do włosów Shea jest rafinacja z wykorzystaniem rozpuszczalnika. Powstała w Stanach Zjednoczonych w latach 50 – tych i służy także do oczyszczania bawełny. Polega na usuwaniu nienasyconych kwasów tłuszczowych, antyoksydantów, metali ciężkich, zapachu i koloru produktu.

Jakie korzyści daje rafinacja? Dzięki niej masło do włosów pozbawione jest jakichkolwiek zanieczyszczeń. Można je dłużej przechowywać, jest bardziej odporne na wilgoć, światło i inne czynniki zewnętrzne. Podczas rafinacji usunięte zostają: kolor, zapach, antyoksydanty, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy. Ale najważniejsze jest to, że masło do włosów zachowa więcej składników odżywczych wtedy, im mniej substancji chemicznych użyjemy podczas procesu oczyszczania.